Herbicydy to fitotoksyczne środki ochrony roślin stosowane do niszczenia różnych chwastów wyrastających w plonach lub hamowania ich wzrostu.
Mają różne stopnie specyficzności. Światowe stosowanie herbicydów stanowi prawie połowę całkowitego zużycia środków ochrony roślin. Różnice biochemiczne w roślinach i zaawansowana technologia pozwalają obecnie na projektowanie herbicydów, które mają selektywny potencjał toksyczności wobec różnych gatunków niepożądanych roślin. W ostatnich trzech dekadach herbicydy reprezentowały najszybciej rozwijającą się sekcję przemysłu środków ochrony roślin. Większość problemów zdrowotnych wynikających z ekspozycji na środki ochrony roślin wynika z ich niewłaściwego stosowania lub nieprzestrzegania zaleceń producentów. Herbicydy to związki o małej masie cząsteczkowej stosowane do niszczenia chwastów, które są niepożądane w określonym czasie i miejscu. Ogólnie rzecz biorąc, ich toksyczność jest ściśle regulowana, aby była specyficzna dla określonych roślin, i o niewielkiej lub żadnej toksyczności w stosunku do organizmów niedocelowych, zwłaszcza ssaków.
Zwalczanie chwastów w większości miejsc stało się w dużej mierze zależne od herbicydów ze względu na ich wysoką skuteczność i stosunkowo niski koszt w porównaniu z innymi technologiami zwalczania chwastów, takimi jak ręczne pielenie.
W rezultacie stanowią one większość środków ochrony roślin stosowanych powszechnie na całym świecie. Stosuje się również fungicydy zwalczające choroby ziemniaka. Na całym świecie istnieją setki herbicydów, które można znaleźć w różnych krajach, są one różne ze względu na ograniczenia regulacyjne, ekonomiczne i rolnicze. Niektóre herbicydy są selektywne, zabijając tylko niektóre gatunki roślin, podczas gdy inne są herbicydami o szerokim spektrum działania, które są skuteczne w przypadku prawie wszystkich gatunków roślin, w tym upraw. Mechanizm selektywności to najczęściej zróżnicowana detoksykacja, w której rośliny uprawne są odporne na herbicyd dzięki szybkiej inaktywacji cząsteczki poprzez metaboliczną zmianę struktury chemicznej herbicydu.