Zadłużenie polskich gospodarstw domowych stoi na naprawdę bardzo wysokim poziomie. Badania CBOS oraz analizy realizowane przez KNF wskazują na zadłużenie Polaków przekraczające 30mld złotych. Są to olbrzymie kwoty – szczególnie, że nie należymy do krajów o najwyższych poziomach zarobków i o największych oszczędnościach.
Ryzyko pętli kredytowej – z czego wynika?
Rada Polityki Pieniężnej zapowiedziała, że stopy procentowe do 2019 roku nie wzrosną i utrzymają się na rekordowo niskim poziomie od 2013 roku. Jest to okres dobrej koniunktury dla wszystkich kredytobiorców, którzy mogą uzyskać kredyty o wiele łatwiej – i do tego na o wiele lepszych warunkach!
Jest jednak druga strona medalu – banki w celu rekompensowania sobie strat z pewnością o wiele chętniej będą udzielały ryzykownych kredytów – szczególnie, że perspektywa wskazuje raczej na wzrost stóp procentowych WIBOR w perspektywie przynajmniej 10 lat. Sprawi to, że obecne zobowiązania staną się dla nich bardziej rentowne, obciążając jednocześnie jeszcze bardziej kredytobiorców.
Gwoździem do trumny dla wielu kredytobiorców okazuje się także zbyt entuzjastyczne korzystanie z tzw. kredytów konsumpcyjnych. Rok 2018 jest rekordowy jeśli chodzi o ilość wykupionych wyjazdów zagranicznych – bynajmniej jest to wyłączny efekt programu 500+, chodzi także o tanie kredyty i sprzedaż ratalną o minimalnym oprocentowaniu.
Jak się zabezpieczyć przed wpadnięciem w tarapaty?
Każdą decyzję kredytową trzeba dokładnie rozważyć – nawet jeżeli w chwili obecnej mamy do czynienia z bardzo dobrymi warunkami uzyskiwania świadczeń pieniężnych ze strony banku. W zależności od długości obowiązywania umowy kredytowej można się spodziewać wyższego ryzyka konsekwencji wzrostu stóp procentowych. Zawsze trzeba też oceniać realnie i bardzo ostrożnie swojej możliwości finansowe – kredyt powinien być pomocą, a nie dodatkowym problemem finansowym, który pogarsza kondycję finansową gospodarstwa domowego. Warto skorzystać z pomocy specjalistów takich jak Habza Finanse. Pamiętajmy o tym i zwracajmy uwagę na kwestie związane z racjonalnym podejściem do kredytów i chwilówek.