Stres jest czymś, z czym każdy z nas bez wyjątku ma do czynienia. Życie ze stresem jest zaskakująco powszechne. Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego około 60% Amerykanów jest zaniepokojona sytuacją finansową, presją w pracy i zdrowiem. Liczne badania wykazały, że stres ma silny i negatywny wpływ na dobre samopoczucie, a długotrwały stres związany jest z lękiem, depresją, chorobami wieńcowymi i problemami ze snem.
To jasne, że aby żyć szczęśliwym i spełnionym życiem, musimy nauczyć się jak reagować na codzienne wyzwania bez nadmiernego stresu. Jednak sam stres jest skomplikowany. Istnieje wiele różnych rodzajów stresu i nie ma jednego łatwego rozwiązania pasującego do wszystkich jego typów.
W tym artykule przyjrzymy się temu zjawisku głębiej. Zbadamy prawdziwą przyczynę stresu i dowiemy się jak radzić sobie z nim skutecznie.
Skąd bierze się stres?
Stres jest ewolucyjną reakcją na zagrożenie w naszym środowisku. W czasach jaskiniowców stres pomagał nam przetrwać uruchamiając naszą “walkę” lub “ucieczkę”. Pomógł nam nie tylko przetrwać ale i również obronić swoje terytorium. Jednak w dzisiejszym współczesnym świecie stres znacząco ewoluował i jest on zazwyczaj kojarzony z czymś złym – z czymś czego nie chcemy.
Namnażające się codzienne problemy sprawiają, że po prostu nie mamy siły emocjonalnej i przestrzeni umysłu, aby skutecznie reagować każdego dnia. W taki sposób właśnie stres staje się chroniczny i zaczyna zakłócać nasze życie.
Jakie są objawy stresu?
Objawy stresu mogą być bardzo widoczne lub wręcz przeciwnie – głęboko zakorzenione w naszej psychice. Stres objawia się zwykle dyskomfortem fizycznym, psychicznym lub emocjonalnym.
Objawy fizyczne obejmują bóle głowy, zmęczenie, problemy żołądkowe lub kłopoty z zaśnięciem.
Objawy psychiczne obejmują uczucie przytłoczenia, bycie “odrzuconym” i niemożność cieszenia się z danej chwili.
Natomiast oznaki emocjonalne to bycie rozdrażnionym, niecierpliwym, lękliwym, nerwowym, przygnębionym, samotnym i poczucie, że nie ma wyjścia z danej sytuacji w której się znajdujemy.
Wiele razy staramy się unikać radzenia sobie ze stresem, myśląc iż unikanie problemów spowoduje, że odejdą od nas same. Unikanie radzenia sobie ze stresem nie działa w dłuższej perspektywie ponieważ nie radzenie sobie z naszymi problemami zwiększa tylko niepokój zamiast go zmniejszać. Mamy również tendencję do stosowania innych nie tak oczywistych sposobów radzenia sobie z sytuacjami, które mogą być jeszcze bardziej szkodliwe dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Tymi sposobami są na przykład:
Przejadanie się – zwracanie uwagi na jedzenie gdy jesteśmy zestresowani jest bardzo powszechne ponieważ jedzenie zazwyczaj pomaga nam poczuć się lepiej. Dzieje się tak na skutek uruchomienia systemu nagradzania mózgu. Często prowadzi to do tego, że nie mamy żadnej kontroli nad naszymi wyborami żywieniowymi.
Alkohol i inne substancje – podobnie jak w przypadku żywności, niektórzy z nas sięgają po alkohol lub inne używki. Robią to po to aby zrelaksować się w danej chwili. Jednakże robiąc to wielokrotnie, można łatwo stać się uzależnionym.
Agresywność – stres sprawia że jesteśmy drażliwi i bardziej agresywni niż zwykle. Często może to prowadzić do odpychania ludzi, których najbardziej kochamy. To z kolei sprawia, że czujemy się jeszcze bardziej samotni i przygnębieni.
Krótko mówiąc, nie radzenie sobie ze stresem bezpośrednio prowadzi do tego, co powszechnie postrzegamy jako auto sabotaż – angażowanie się w zachowania pozornie sprzeczne z naszą wolą i poczucie braku kontroli nad naszym życiem. Ten brak kontroli niszczy samoocenę i może nas wprowadzić w nieuporządkowane wzorce zachowań, w tym lęk, depresję i objadanie się.